Ekonomi

Apple hisseleri yeni iPhone 15’in tanıtımına nasıl tepki verecek?

Investing.com – Yılın en çok beklenen etkinliklerinden biri olan Apple’ın ( AAPL) “Wonderlust” etkinliğinden birkaç saat önce uzmanlar değerlendirmelerini yapıyor.

XTB analisti Dario Garciahisse senedinin yeni iPhone 15’in tanıtımına nasıl tepki verebileceğini değerlendirdi:

Ticaret savaşı Çin’in vetosuyla devam ediyor

Çin’in devlet kurumlarına işyerlerinde iPhone kullanımını yasaklama yönündeki son talimatı, Apple’ın Çin’den elde ettiği gelirlerin kırılganlığına ilişkin endişeleri artırdı. Garcia, “Wonderlust etkinliğinin kısa vadeli beklentisinin ötesinde, yatırımcılar Çin vetosu konusunda daha fazla endişe duyuyor çünkü oradaki satışlar toplam gelirin %19’unu oluşturuyor.”uyarıyor.

iPhone 15 fiyatlandırması

XTB analistine göre iPhone 15 fiyatlandırmasıyla ilgili çeşitli söylentiler var ancak baskın beklenti Pro modellerine yönelik fiyat artışı yönünde. Birçok kaynak her iki Pro sürümü için de 100 dolarlık bir artış öngörürken bazıları Pro Max için daha değerli bir artış olacağını düşünüyor.

Analist, “Enflasyona baktığınızda fiyat artışı enflasyona göre ayarlanmamış ve bu sayede en değerli (Pro) telefonlar, geçen yıl piyasaya sürülen iPhone 14’lerin fiyatına göre ‘ucuz’ oluyor.”diyor.

Garcia sözlerini şöyle tamamlıyor:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu