Haber

Putin: Tahıl anlaşması Rusya için anlamsız hale geldi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, tahıl anlaşmasının mevcut haliyle devamının Rusya için anlamsız hale geldiğini belirterek, “Daha önce üzerinde mutabık kaldığımız tüm şartlar yerine getirilirse, derhal bu anlaşmaya geri döneceğiz.” söz konusu.

Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle düzenlediği toplantıda Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Batılı ülkelerin “kibirli” yaklaşımlarına rağmen Rusya’nın anlaşmayı birçok kez uzattığını belirten Putin, “Yabancı meslektaşlarımızın üzerinde anlaşmaya varılan ve onaylanan şartlara tam olarak uymasını bekliyorduk ama bu olmadı.” ifadesini kullandı.

Anlaşmanın feshedilmesinden Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu belirten Putin, “Bu anlaşmanın başarısızlığından Rusya sorumlu tutuluyor. Ayrıca, bir zamanlar Batı tarafından soyulup savaş, açlık ve yoksulluk uçurumuna itilen Afrika’daki bazı ülkelerde yaşanan felaketlerden de Rusya sorumlu tutuluyor. Şimdi de neo-sömürgecilik çerçevesinde bu devletleri yağmalamaya devam ediyorlar.” dedi.

Putin, tahıl anlaşmasının başlangıçta insani öneme sahip olduğunu ancak Batılı ülkelerin bu unsuru tamamen yok ettiğini belirtti.

Rusya’nın yoksul ülkelere ücretsiz gübre gönderme çabasının Batılı ülkeler tarafından engellendiğini belirten Putin, “Anlaşma mevcut haliyle anlamını yitirdi” dedi. söz konusu.

“Anlaşmanın insani özü sağlansın”

Rusya’nın anlaşmanın devamı için çeşitli koşulları olduğuna işaret eden Putin, “Gıda ve gübre hizmeti veren Rus bankaları ve finans kuruluşlarının önündeki tüm sorunlar giderilmelidir. Buna onların SWIFT uluslararası bankacılık ödeme sistemine bağlanması da dahildir. Bu konuda herhangi bir söze veya fikre ihtiyacımız yok. Bu koşulların sağlanmasına ihtiyacımız var.” dedi.

Rus tahıl ürünlerinin uluslararası pazarlara sevkiyatı ile tarım alet ve ekipmanlarının Rusya’ya sevkiyatının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Putin, Rus gemilerinin sigorta sorununun da çözülmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşmada “insan unsurunun” da geri getirilmesi gerektiğini vurgulayan Putin, “Son olarak Rusya’nın anlaşmaya dönmesinin temel şartı, anlaşmanın insani özünü yeniden tesis etmesidir. Daha önce üzerinde mutabık kaldığımız tüm bu şartlar yerine getirilirse, derhal bu anlaşmaya geri döneceğiz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu