Haber

Mardin’in tarihi dokusunu bozan 5 katlı betonarme binanın yıkımına başlandı.

Mardin’in mimari yapısını ortaya çıkarmak için yürütülen çalışmalar kapsamında 5 katlı betonarme binanın yıkım çalışmalarına başlandı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, kentin tarihi ve kültürel dokusunu bozan sit alanı içerisinde ilk etapta belirlenen 240 adet betonarme yapının yıkım çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Vali ve Başkan Yardımcısı Mahmut Demirtaş, Yenikapı Mahallesi Yeniyol Sokak’ta bulunan 5 katlı binanın yıkım çalışmasına başladı.

Ekiplerin güvenlik önlemlerinin ardından yıkım çalışmasının ardından Demirtaş, korunan alanda yıkılması planlanan diğer betonarme yapıları da inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, ilk etapta belirlenen 240 betonarme binadan 180’ini yıktıklarını söyledi.

Demirtaş, tarihi kentin betonarme yapılardan arındırılmasıyla gerçek maliyetin ortaya çıkacağını kaydederek, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 5 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 20 daireli bir yapı. Binaları yıkmaya devam edeceğiz. Sit alanı içindeki tüm betonarme binaları yıkmayı düşünüyoruz. Yakında herkes buranın bir merkez olduğunu görecek. cazibe merkezi, turizm merkezi” dedi.

“Bine yakın bina var hepsini yıkmayı hedefliyoruz”

Sit alanında yıkılması gereken bine yakın yapının bulunduğunu kaydeden Demirtaş, yıkım kararı için çalışmaların yapıldığını bildirdi.

Geçmişteki tarihi kültürüne uygun bir Mardin ortaya çıkaracaklarına işaret eden Demirtaş, “Geçmişteki fotoğraflara bakarsanız 2 yıl önceki Mardin ile bugünün Mardin’i arasında çok büyük fark olduğunu göreceksiniz. 180’e yakın binayı yıktık. Bine yakın bina var, hepsini yıkmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın değerli desteklerinin olduğunu anlatan Demirtaş, son 2 yılda bakanlığa 18 milyon TL olmak üzere toplam 29 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapıldığını sözlerine ekledi. yıkılan binalar için

haber-hacibektas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu