Ekonomi

Kırsal kesimdeki kadınlar ve gençler güçlendirilmelidir

ESKİŞEHİR (İGFA) – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Eskişehir’de faaliyet gösteren çiftçiler ve tarımsal üretimle ilgilenen vatandaşlar için, Çiftçiler ve Kent Üreticileri İçin EğitimEğitim “protokol” ile devam ediyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi iş birliği ile düzenlenen eğitimler yoğun ilgi görürken, “Kırsalda Kadın ve Gençlik”Dr. Nihal Can Ağırbaş’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirilen seminerde Dr. Ağırbaş tarafından kırsalda kadın, çocuk ve gençlerin yaşadığı sorunlar ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi verildi. Açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Sibel Benek’in yaptığı seminerde Dr. Ağırbaş, kırsal kalkınma konusunda değerli uyarılarda bulundu.

Ağır, ” Kırsal kesimde tarımda çalışanlar arasında kadın ve çocuk işçiliği dezavantajlı kümeler olarak değerlendirilmektedir. Bu kümeler, hem enformel hem de kozmik çalışma unsurlarına uygun olarak çalıştırılmadıkları veya faaliyet göstermeleri yasak olduğu için dikkat çekmektedir. Kırsal kesimde kadınların tarımda aile iş gücünde ücretsiz olarak çalışması ve çocukları ile birden fazla aile bütünlüğü içinde ele alınması nedeniyle kadınlara yönelik politikaların oluşturulmadığını ve gerektiği gibi uygulanmadığını görmekteyiz. Kırsal kadının ihmal edilmesiyle kırsal kalkınmanın tamamlanamayacağı bir gerçektir. Tarım bölümünde güçlendirilmesi gereken bir diğer dezavantajlı grup ise gençlerdir. Gelişmekte olan ülkelerde sanayi ve hizmet sektörlerinde işgücüne olan talebin artması, kadınların kaynaklara erişim sorunlarının gençler için de geçerli olması, kırsal kesimde gelir getirici tarımsal ve tarım dışı istihdam olanaklarının yetersiz kalması hızlanmaktadır. genç nüfusun kentlere göçü, bu durum kırsal kesimde nüfusun yaşlanmasına neden olmaktadır. sonuca yol açar. Bu nedenle ülkemizin genç nüfus potansiyeli doğru politikalarla yönlendirilmelidir. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde cinsiyete ve yaşa duyarlı fırsat eşitliği yaratacak uygulama ve projelerin hayata geçirilmesi kırsal kalkınma süreci ve toplumsal refah için gereklidir.” söz konusu.

Seminer, vatandaşların sorularına yanıt bulduğu karşılıklı soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu