Haber

İsrailli aşırı sağcı bakan, Filistinli grupların liderlerine “suikast” çağrısında bulundu

İsrail aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, “Filistinli grupların liderleri hedef alma zamanının geldiğini” söyledi.

Filistinlilere yönelik ayrımcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan aşırı sağcı Otzma Yahudi (Yahudi Gücü) Partisi’nin genel başkanı Bakan Ben-Gvir, işgal altındaki Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim yeri Avitar’ı ziyaret ederek “vücut gösterisi” yaptı.

Ben-Gvir burada yaptığı konuşmada, dün Nablus’ta bir araca düzenlenen ve 2 Yahudi yerleşimcinin öldürüldüğü silahlı baskına atıfta bulunarak, bunu “onlara savaşta olduklarını öğretmesi gereken şiddetli ve şok edici bir saldırı” olarak nitelendirdi. gibi tanımlanır.

Ben-Gvir, “Bu dünkü bir savaş değil ve bir günde bitecek bir savaş değil. Ancak bu, düşmanlarımıza karşı gerçek bir savaş politikası benimsememiz için hepimize ilham vermesi gereken bir savaş” dedi. söz konusu.

Filistinli direniş gruplarının liderlerinin hedef alınması gerektiğini belirten Ben-Gvir, “Tehditleri hedef alma ve provokatif (Filistinli) örgütlerin liderlerini ortadan kaldırma zamanı geldi” dedi. sözlerini kullandı.

“Yasadışı” yerleşimleri “yasallaştırma” çağrısı

Ben-Gvir, İsrail yasalarına göre bile yasadışı kabul edilen Avitar yerleşiminin Batı Şeria’da İsrail tarafından yasallaştırılacağını belirtti.

Ben-Gvir, Nablus’un Beita kasabası yakınlarındaki Subayh Tepesi’nde bulunan “Avitar” adlı yasadışı Yahudi yerleşim birimine “yasal statü” verilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Avitar’da buradayız ve bu tür saldırılara verilecek siyasi yanıt bu yerleşimi kurmaktır. Bu sabah Başbakan’ı (Benjamin Netanyahu) aradım ve ailelerin yerleşimde kalmasına izin vermesini istedim. Her halükarda kararlıyız. Bu anlaşmayı yasallaştırmak için ve bunu ittifak anlaşmasında yapıyoruz.” Kabul ettik.”

İşgal altındaki Batı Şeria’daki tüm Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul edilirken, birden fazlası İsrail makamlarının planlamasıyla inşa ediliyor.

Avitar gibi bazı küçük yerleşim yerleri, Yahudi yerleşimciler tarafından yasadışı bir şekilde inşa ediliyor ve bu yerleşimler İsrail yasalarına göre yasa dışı kabul ediliyor. İsrailli yetkililer Yahudi yerleşim yerlerini genişletmeye devam ediyor, zaman zaman bu yasadışı yerleşimleri kendi kanunları çerçevesinde resmiyet kazanıyor.

Öte yandan, İsrail’in Nablus’ta düzenlediği ve 11 kişinin hayatını kaybettiği baskınların ardından Pazar günü bir araca düzenlenen silahlı baskında iki Yahudi yerleşimcinin hayatını kaybetmesi üzerine İsrail ordusu, nüfusun yoğun olduğu Filistin kentine giriş çıkışları kapattı. 120.000. Yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci de Pazar akşamı Huwwara kasabasında Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları başlattı.

Yerleşimcilerin kasabadaki onlarca ev ve aracı ateşe vererek Filistinlilere saldırdığı olayda, beş çocuk babası Filistinli öldü, onlarca kişi yaralandı.

otlukbeliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu