Teknoloji

Siber Güvenlik Uzmanı Açıkladı: Bunları Yaparak Çocuklarınızı Oyun Bağımlılığından Kurtarabilirsiniz

Hepimiz video oyunlarını severiz ve video oyunları oynayarak geçirdiğimiz saatlerden oldukça memnunuz. Ancak internet çağının zirvesinde doğan günümüzün çocukları gerçekten çok hassas. Hem anne babanın bilinçsizliği hem de kendi çabaları nedeniyle oyun bağımlısı olarak tanımlanmaya başlarlar ve yeterliklere ulaşamazlar. Siber güvenlik uzmanı Lauren Park da bu durumun nasıl önlenebileceğini açıkladı. Dilerseniz başlayalım.

Oyunları seviyoruz ama bağımlı değiliz.

Hepimiz video oyunlarını severiz ve inanın bana onları oynamaktan büyük zevk alıyoruz. Ancak bunun bir bağımlılık olarak ortaya çıkması elbette büyük bir problem.

Bu bağımlılığın dezavantajları arasında yüksek tansiyon, zayıf duruş, düzensiz metabolizma, baş ağrısı ve migren sayılabilir.

Oyun bağımlılığını nasıl anlarız?

Lauren’e göre oyun bağımlılığını anlamanın ana yöntemi, anlık tepkiler ve mod değişiklikleridir. Asıl ipucu, kişinin oyun bağımlısı olduğu sürece ruh halinin oyundaki başarısına veya ilerlemesine bağlı olmasıdır. Ayrıca kişinin sosyalleşmesini engelliyorsa ve tercih sorunu oluşturuyorsa oyun bağımlılığı olasılığı yüksektir.

Onlarla zaman geçir.

Oyunların en büyük faydalarından birinin kişinin sosyal becerilerini geliştirmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum sanal ortamda gelişse de insan yaşamı üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. Lauren’e göre bu durum çocukları aileden ayırıyor.

Oyun bağımlılığının önlenmesinde asıl analiz ebeveynlerde olduğu için ebeveynlerin çocukları ile aynı zevki isteyerek paylaşmaları değerlidir. Bu keyfi paylaşırken ebeveynlerin sağlıklı ekran zamanını teşvik etmeleri değerli.

Oyun dışında eğlencenin cazibesini gösterin.

Lauren’e göre çocukların ekran başında geçirdikleri süreyi azaltmak için örnek olmalısınız. Onlara rehberlik edecekseniz, uygun bir rehber olmalısınız.

Çevrimdışı eğlenceleri tattırmaları ve video oyunlarını yan öğe olarak kullanmaları en mantıklı seçenektir.

imranli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu