Ekonomi

Polisan Holding’in 2022 Yılı Konsolide Net Kârı 1,6 Milyar TL Oldu

Kimya, boya ve liman işletmeciliğine yaptığı yatırımlarla 59 yıldır Türkiye’ye değer katan Polisan Holding, 2022 mali tablolarını açıkladı.

Küresel talebin daraldığı ve maliyetlerin arttığı 2022’de Holding’in konsolide gelirleri 2021 yılına göre yüzde 113 artarak 4,2 milyar TL’ye, kombine gelirleri ise yüzde 102 artarak 7,2 milyar TL’ye ulaştı. Polisan Holding’in konsolide net karı yüzde 482,9 artarak 1,6 milyar TL’ye yükselirken; kombine net kâr yüzde 604,9 artarak 2,2 milyar TL oldu.

Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu, Nihai sonuçların değerlendirilmesinde şunları söyledi; “2022 yılında, dünya ekonomisini tehdit eden yüksek enflasyon ve durgunluğun gölgesinde, faaliyetlerimizi sıkı mali disiplin çerçevesinde yönetmeye devam ettik. Küme Şirketlerimizin işletme sermayesi ihtiyaçları ve borçları için oluşturduğumuz planlama daha kontrollü ilerlememizi sağladı. Küresel sorunlara ve belirsizliklere rağmen yatırım takvimimize sadık kaldık; 378 milyon TL kombine yatırım harcaması yaptık. Son 5 yılda büyüme odaklı gerçekleştirdiğimiz kombine yatırım bedelimiz 763 milyon TL’ye ulaştı.”

Polisan Holding Ar-Ge Merkezi Sayısını Üçe Çıkaracak

Ayrıca iştirakleri olan Polisan Kimya, Polisan Yapıkim, Poliport, Polisan Hellas ve Polisan Kansai Boya’nın 2022 yılı faaliyetleri hakkında da kısa bilgiler verildi. Mehmet Hacıkamiloğlu;2023 planlarına da değindi. Polisan Kimya’nın yeni reçine fabrikasının ihracata yönelik katma değeri yüksek ürünlerin üretimine başlayacağını belirterek, Mehmet Hacıkamiloğlu, Novalak reçine yatırımına da başlayacaklarını belirtti. Sahip oldukları Ar-Ge merkezi sayısını üçe çıkaracaklarını belirten, Mehmet Hacıkamiloğlu, “Polisan Kimya ve Polisan Kansai Boya’nın kendi Ar-Ge merkezleri var. Bu iki merkez sayesinde yurt içi ve yurt dışı pazarlarda rekabet gücümüz her geçen gün artmaktadır. Polisan Yapıkim şirketimiz bünyesinde Ar-Ge Merkezi açmak istiyoruz. Beton, çimento ve yer altı kimyasalları kategorilerinde 27 adet çalışmalarımız uluslararası Çevre Çalışma Beyannameleri yani EPD ile belgelendirilmiştir. Yeşil bina projelerinin değerli ekipman üreticilerinden biriyiz ve buradaki gücümüzü artırmak için hızla Ar-Ge Merkezi açmak istiyoruz. Bu sayede, müşteri ihtiyaçlarına özel çevre dostu yeni çalışmalara ilişkin çalışmalarımızı derinleştirip hızlandırabileceğiz ve değer zincirinde yer alan paydaşlarımızın operasyonel doğal kaynak tüketimlerinin azaltılmasına katkı sağlayacağız.”

Yunanistan’da Fabrikaya İki Yeni Yatırım

Polisan Hellas fabrikalarında preform kalıp yatırım çalışmalarının tamamlandığı bilgisine açıklamalarında yer veren Mehmet Hacıkamiloğlu, Yunanistan’daki fabrikalarına bundan sonra yapacakları yatırımı “Geri dönüşümlü PET yatırımına başlayacağız” olarak özetledi. Balkanlar’ın tek granül pet üreticisi olan Polisan Hellas’ın bu yeni yatırımlarla müşteri portföyünü çeşitlendirmesi bekleniyor. Mehmet Hacıkamiloğlu, Kocaeli Körfez Bölgesi’ndeki Poliport limanında devam eden yatırımlar ve sıvı yük tarafında depolama kapasitesinin artırılmasına yönelik yeni tanklar hakkında da bilgi verdi. Yeni tanklarla birlikte depolama kapasitesinin Mart 2023’te 291 bin 600 metreküpe yükseleceğini belirten. kaydeden Mehmet Hacıkamiloğluorta ve uzun vadede ulaşmak istedikleri dolum kapasitesini ise 436 bin metreküp olarak dile getirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu