Yaşam

Fleabag 4. Duvarı Yıktığında İzleyiciye Bakarak Neden Kimse Fark Etmiyor?

Phoebe Waller-Bridge’in harika dizisi Fleabag’ı kimse bilmiyor! Flebag dizide sık sık seyirciyle göz teması kurarak 4. duvar dediğimiz konsepti yıkarak aslında bu sistemle ne yapmaya çalışıyor hiç düşündünüz mü?

DİKKAT: Bu içerik yüksek dozda ‘SPOILER’ içermektedir!

Kaynak:https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz…

İngiliz felaketi Phoebe Waller-Bridge’in bize en büyük hediyesi olan Fleabag, ‘gelmiş geçmiş en iyi diziler’ arasında gösteriliyor.

Bu içerikte Fleabag karakteri ‘4’te ara sıra kameraya yani biz izleyicilere bakıyor. ‘Duvar’ kavramını nasıl yıktığını konuşacağız.

Diziyi izleyen herkes Fleabag’ın ister tek başına ister bir diyalog sırasında doğrudan orta sıradaki kameraya baktığını ve seyirciyi sahneye dahil ettiğini bilir.

4. duvarı yıkmak olarak adlandırılan bu olayda Fleabag bazen bir olayla ilgili duygularını bizlerle paylaşıyor, bazen de anlık yansımasını tek bir bakışıyla gösteriyor.

Buradaki asıl mesele, Fleabag’in konuştuğunda ve izleyicilerle temasa geçtiğinde kimsenin ne yaptığını fark etmemesi!

Ama bir kişi hariç: Ateşli Rahip!

Dizi boyunca Fleabag 4. duvarı her yıktığında çevresindeki en yakınları bile bunu fark etmezken bunu fark eden ilk ve tek kişi Ateşli Rahip karakteri oluyor.

Peki bunun nedeni ne olabilir?

Dizinin yaratıcısı Phoebe Waller-Bridge’e de yöneltilen bu sorunun cevabı, Andrew Scott’ın canlandırdığı rahip karakterinin her zaman görünmez bir varlık olan ilahla konuşmasından kaynaklanıyor! Fleabag’daki rahip gibi, sık sık kimsenin görmediği ama orada olduğuna inandığı izleyicilerle konuşur. Bu ikisini yakınlaştırır.

Fleabag’ın ikinci dönemi, baş karakterin kameraya veda etmesiyle sona ererken, Ateşli Rahip, rahipliğini koruyarak Tanrı ile kalmayı seçti.

Seyirci bu hikayenin böyle bitmesini istemese de Waller-Bridge bu sonun en iyi seçenek olduğunu savunuyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu