Haber

Erdoğan ve Sisi Hindistan’da buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Hindistan’da bir meydana geldiği bildirildi.

G20 zirvesinin konuğu olarak Yeni Delhi’de bulunan liderler, Pazar günü ikili görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, liderler ikili çıkarların yanı sıra bölgesel ve küresel konuları ele alırken, Türkiye ile Mısır arasındaki güç işbirliği konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Açıklamaya göre Erdoğan, görüşmede Sisi’ye, Ankara ile Kahire arasında “yeni bir döneme” girildiğini belirterek, Mısırlı mevkidaşı ile ikili ilişkilerin “en kısa sürede hak ettiği seviyeye ulaşacağına” inandığını ifade etti. Söz konusu açıklamada ayrıca, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır yönetiminin Türk yatırımcılara ve şirketlere verdiği desteğin önemli olduğunu vurgulayarak, LNG, nükleer enerji, kültür ve sanayi alanlarında iş birliğinin canlandırılmasına da önem verdiklerinin altını çizdi.” eğitim.”

İki ülke arasındaki ilişkiler, 2013 yılında Sisi liderliğindeki askeri darbeden bu yana gergin. Sisi liderliğindeki askeri darbe, Erdoğan’ın desteklediği Müslüman Kardeşler hareketinin temsilcisi Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlandı ve Erdoğan, Sisi’yi “zalim” olmakla suçladı Darbeden sonra “katil” ve “darbeci”.

Bu gergin on yılın ardından Mısır ve Türkiye, Temmuz 2023’te karşılıklı olarak büyükelçi atadı ve diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde tarihi bir adım attı. Bu gelişmeden birkaç ay önce, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin 6 Şubat depreminin ardından Türkiye’ye yaptığı veda ziyareti, 10 yıl aradan sonra ilk olma özelliği taşıyordu.

Erdoğan, Pazar sabahı aynı saatte Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel ile de görüşmelerde bulundu.

DW,Reuters / BU,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu