Ekonomi

Erdoğan: Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB borçlarını sildiriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı sona erdi. Görüşme 4 saat sürdü.

Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Depremin ardından tüm imkanlarımızı seferber ettik. Toplam 35 bin kişiyle dünyada benzeri olmayan bir yardım ve kurtarma çalışanını buluşturduk.

Yıkım o kadar büyüktü, yıkım alanı o kadar büyüktü, iklim o kadar sertti ki ilk saatlerde istediğimiz aktiviteye ulaşamadık.

Deprem bölgesinde yıkılan ve ağır hasar gören bina sayısı

Depremin yarattığı büyük tahribat, kalan insanlarımızın da hayatını zorlaştırdı. Deprem bölgesinde yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bin, bu bölgelerdeki bağımsız bölüm sayısı ise 645 bin.

2 ayda 100 bin konteyner kurulacak

Amacımız yarım milyon depremzedeyi 2 aya kadar 100 bin konteyner kurarak daha iyi üslerde barınabilecekleri bu bölgelere ulaştırmak.

3 milyon 320 bin insanımız deprem bölgesi dışına çıktı. Sarsıntılı bölgede bir buçuk milyon insanımız çadırlarda yaşıyor.

Deprem bölgesindeki işletmelere destek

Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 borçlarını ve afette hayatını kaybeden işletmecilerimizin tüm borçlarını siliyoruz.

Bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz. Bugüne kadar 1 milyon 61 bini aşkın depremzedemize hane başına 10 bin lira nakdi yardımda bulunduk.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 46 bin 104’e yükseldi. Deprem bölgesinde yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bin, bu bölgelerdeki bağımsız bölüm sayısı ise 645 bin.

Seyahat bölgesindeki şehirlerimizde hayat normale dönmeden durup dinlenmemiz yasak.

Vatandaşa kentsel dönüşüm çağrısı!

Kentsel dönüşümün önlenmesi için adeta yalvardık. Kaybedilen her anın bizi büyük bir yıkıma yaklaştırdığını söylemiştik.

Buradan bir kez daha tüm vatandaşlarımı bu acıları bir daha yaşamamak adına eski ve riskli binalarını bir an önce kentsel dönüşüme dönüştürmeye davet ediyorum.

İstanbul başta olmak üzere ülkemizde 6,5 milyon yapının acilen dönüştürüleceği gerçeğiyle karşı karşıya kalırken, siyasi hesaplarla süreci geciktirmenin yükü çok ağır. Sadece şehirlerimizi değil, toplumumuzu da afetlere dayanıklı hale getirmek istiyoruz.

10 Mart’ta seçim kararı alacağız.

Gündemden sapmaya yol açacak olan seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması şarttır. 14 Mayıs’ta yapmak bu fırsatı verecektir. 10 Mart’ta seçim kararı alacağız, akşama Resmi Gazete’de yayınlayarak süreci başlatacağız.

lacin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu