Haber

DSÖ’den Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenen 400 bin kişiye sağlık ekipmanı desteği

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerde ve depremden etkilenen bölgelerde yaklaşık 400 bin kişinin faydalanabileceği tıbbi malzeme temin ettiğini duyurdu. Suriye’deki depremler.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye’yi etkisi altına alan yıkıcı depremlerle mücadeleye destek için DSÖ’nün 72 ton tıbbi ve acil cerrahi malzeme teslim ettiği kaydedildi.

“İlk charter uçağı 9 Şubat’ta Türkiye’ye doğru havalandı ve bu uçak 37 ton hayat kurtarıcı malzeme taşıyor. Suriye’ye 35 ton tıbbi malzeme taşıyacak uçağın bugün gelmesi bekleniyor.” Açıklamada, hayat kurtaran bu malzemelerin 100 bin kişinin tedavi ve bakımının yanı sıra 120 bin acil cerrahi müdahale için kullanılacağı belirtildi.

Açıklamada, yaklaşık 37 ton sağlık malzemesi taşıyan DSÖ’nün üçüncü uçağının 12 Şubat’ta Suriye’ye ulaşmasının planlandığı, depremden etkilenen 300 bin kişinin daha sağlık ihtiyacına cevap verilmesinin hedeflendiği bildirildi.

“Zamana karşı savaşıyoruz”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu hayat kurtaran tıbbi malzemeler, Türkiye ve Suriye’deki yaralıların tedavisi ve bu trajediden etkilenen herkese acil bakım sağlanması için kritik öneme sahip.” dedi. terimini kullandı.

Hayatta kalanların dondurucu soğuklar, devam eden artçı sarsıntılar ve diğer sorunlarla boğuştuğunu belirten Ghebreyesus, hayat kurtarmak için zamana karşı çaba gösterdiklerini kaydetti.

Açıklamada, DSÖ’nün Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenen bölgelere ulaştırılmak üzere toplam 110 ton sağlık malzemesinin hızlı bir şekilde ulaştırıldığı da vurgulandı.

haberosmancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu