İş

Deprem nedeniyle düşen borsa alınan tedbirlerle dengelendi

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından Borsa İstanbul, yatırımcının satıcı rotasına girmesi üzerine Pazartesi günü depo kuralı ve açığa satış yasağı gibi tedbirlerle süreçleri başlattı.  

Piyasalardaki belirsizlikleri azaltmak amacıyla borsa süreçleri askıya alındı. Tarihte yaşanan büyük şokların ardından borsanın askıya alındığı biliniyor.

Depremin ilk gününde yüzde 1,35, ikinci gününde artan satış baskısı nedeniyle yüzde 8,62 gerileyen BİST 100 endeksi, Çarşamba günü açılışın ardından oluşan sağlıksız fiyat hareketleri nedeniyle 5 iş günü kapalı kaldı. .

Borsa 15 Şubat’ta yeniden işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul 15 Şubat’ta işlemlere başlamadan önce Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul, Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı tedbirler açıklandı.

BES’te devlet katkı fonu yükümlülüğü artırıldı

Alınan tedbirlerle hisse geri alımlarında bürokratik süreçler kısaltılmış, devlet katkısı fonlarının Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) asgari pay tutma yükümlülükleri artırılmıştır.

BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 0,63 yaşadı

Geçen hafta dengelenme çabalarında öne çıktığı görülen BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 0,63 artarak 5.058,75 puana yükselerek sarsıntı öncesi seviyesinin üzerinde kaldı.

Deprem bölgesindeki firmaların işlemleri durduruldu

Hasar tespit çalışmaları bitene kadar bazı şirketlerin borsada işlem görmesine izin verildi.

Bölgedeki fabrikaların durumu

Bu kapsamda Sasa Polyester, Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri, Bilici Yatırım, Sanko Pazarlama ve Rubenis Dokuma fabrikalarında önemli bir hasarın olmadığını, üretimin devam ettiğini ve firmaların proses hatlarının aynı gün açıldığını açıkladı.

İskenderun Demir Çelik ve Hatay Dokuma 20 Şubat’ta açılırken, Arsan Tekstil halen kapalı. Arsan Tekstil tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, hasar tutanağının açıldığı ve sürecin devam ettiği belirtildi.

ipekyoluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu