Haber

Cezayir Genelkurmay Başkanı Shankariha: “Bağlantısızlık ilkesine bağlıyız”

Cezayir Genelkurmay Başkanı Said Shankariha, ülkesinin uluslararası ortaklarıyla olan ilişkilerinde “bağlantısızlık ilkesine” bağlılığını sürdürdüğünü ve egemenlik kararlarında bağımsız olduğunu teyit etti.

Cezayir Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Shankariha, ülkeyi ziyaret eden ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı General Michael Beary ile görüştü.

Görüşmede Shankariha, “Cezayir’in tarafsızlık ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtmek isteriz. Cezayir, bağımsızlığı ve egemenliğinin yanı sıra kahramanlık ve şanla dolu tarihini de çok kıskanıyor.” terimleri kullandı.

Shankariha, Washington ile olan bağlarına ilişkin olarak, ülkesinin “ABD’ye benzer askeri ve ekonomik ilişkilere sahip olduğu birçok dost ülkeyle çıkarlarına hizmet eden bir duruş sergilediğini” belirtti.

Shankariha, Cezayir’in “her iki ülkenin de Afrika kıtasındaki güvenlik durumunu iyileştirme yolunda olduğu göz önüne alındığında, her iki tarafın özlemlerini karşılayan bir işbirliği kurmaya hazır olduğunu” belirtti.

Öte yandan Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ülkeyi ziyaret eden AFRICOM Komutanı Orgeneral Beary’nin Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun tarafından kabul edildiği kaydedildi.

ABD ile Cezayir arasında Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Moskova’ya yönelik alınan yaptırım kararlarına uymadığı gerekçesiyle medya üzerinden örtülü bir gerilim süreci yaşanıyor.

altunhisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu