Haber

ANZAKLAR GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE Kara Savaşları’nın 108. yıl dönümünde Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda ‘Şafağı Anma Töreni’ düzenlendi. Yeni Zelanda ve Avustralya’dan yaklaşık 2 bin kişi, 108 yıl önce savaşta hayatını kaybeden atalarını törenle andı.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 108. yıl dönümünde, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda Yeni Zelanda ve Avustralya Kolordu Anzakları anısına ‘Şafak Ayini Anma Töreni’ düzenlendi. Törene Çanakkale Vali Yardımcısı Davut Boztaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Ören Yerleri Lideri İsmail Kaşdemir, Çanakkale Boğazı ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Hary Hall, Avustralya Gaziler İşleri Bakanı Matt Keogh, Yeni Zelanda Koruma Bakanı Andrew Little katıldı. ve 25 ülke Çok sayıda büyükelçi ve savunma ataşesi katıldı.

Avustralya ve Yeni Zelanda’dan yaklaşık 2 bin kişi atalarını anmak için çıkarmanın yapıldığı arazide uyku tulumlarında saatler öncesinden hazır bekliyordu. Törenin yapıldığı alana kurulan led ekranlarda Shell Green Mezarlığı ile ilgili video, şeref videosu, savaşla ilgili belgeseller ve savaşa katılan askerlerin anılarını anlatan röportajlar yayınlandı. Törende Yeni Zelanda ve Avustralya askeri bandosu müzik icra etti. Çelenk koyma töreni saat 05.45’te başladı. Şafakta başlayan programda Avustralya Gazi İşleri Bakanı Matt Keogh ve Yeni Zelanda Savunma Bakanı Andrew Little günün anlam ve değerine ilişkin konuşmalar yaptılar. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden yabancı askerlerin ailelerine yazdığı mektup okundu.

Öte yandan törene katılan şahısların üzerinde ‘Unutmayalım’ ve ‘Anzak Günü’ yazan kıyafetler giydiği görüldü. Saatler öncesinden anma programına hazır olan seyirciler, şehitlerinin bu topraklarda hayatlarını kaybettiğini belirterek, onları saygıyla andıklarını söyledi.

Tören, Türkiye ve diğer devletler tarafından Anzak temalı çelenk takdimi ile devam etti. Çanakkale Vali Yardımcısı Davut Boztaş Türkiye adına çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardından Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşları söylendi. Tören, rahibin duasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu