Ekonomi

ABD borcunda aşağı yönlü revizyon

Yatırımcıların tahvil getirilerinin seyrini dikkatle takip ettiği ABD borçlarında son çeyrekte aşağı yönlü revizyon yaşandı.

ABD Hazine Bakanlığı, Ekim-Aralık dönemi net iç borçlanmasını Temmuz ayında tahmin edilen 852 milyar dolardan 776 milyar dolara revize etti.

Kamu gelirlerinin artmasının revizyonda etkisi oldu. Aşağı yönlü revizyona rağmen öngörü gerçekleşirse ABD hükümeti bir çeyrekte rekor iç borçlanma gerçekleştirecek.

Yatırımcılara göre ABD borçlanmasında orta vadede bir düşüş beklenmiyor. JPMorgan Stratejisti Jay Barry, ABD’nin finansman açığının önümüzdeki yıllarda da büyük kalmaya devam edeceğini ve Hazine’nin ihale takviminin finansman ihtiyacını karşılamakta yetersiz olduğunu belirtti.

Fed’in politika faizini daha uzun süre yüksek seviyede tutacağının açıklanması ABD tahvil faizlerinin yükselmesine neden oldu. Ayrıca ABD Hazinesi’nin ağustos ayında daha fazla tahvil ihraç edeceğini açıklaması da getirilerdeki yükselişin temelini oluşturdu.

ABD Hazinesi’nin borçlanmada aşağı yönlü revizyona gideceğini açıklamasının ardından 10 yıllık tahvil faizleri bir miktar gerileyerek yüzde 4,86’ya geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu